Potyczki z językiem


Potyczki z językiem

Co nowego dzieje się w polszczyźnie - co jest błędem, a co mieści się w granicach normy, czy nasze podlaskie regionalizmy to coś, czego powinniśmy raczej unikać czy wręcz przeciwnie?

Potocznie czy wzorcowo - na potyczki z językiem w Polskim Radiu Białystok zaprasza w każdą środę Iza Serafin - o 8.40 i 14.40


Meczy czy meczów? O kłopotliwych odmianach słów


W piątek (18.07) pierwszy mecz Jagiellonii w nowym sezonie i - jak często słyszymy z ust np. trenerów: "takich meczy będzie dużo więcej". Niektórzy jednak mówią - meczów. Czy obie formy są poprawne?



Ten przeklęty żargon


W "Potyczkach z językiem" o żargonie - urzędniczym, politycznym, policyjnym czy prokuratorsko-sędziowskim, który przenika do naszego codziennego języka, czyniąc go bełkotliwym i wykluczającym.



Kakao, menu, bikini - odmieniać czy nie odmieniać?


Dziś w "Potyczkach z językiem" kakao, ale też menu, tabu, bikini czy ego, czyli wyrazy nieodmienne, których - jak się okazuje - jest w polszczyźnie całkiem sporo.



Wulgaryzmy. Dlaczego przeklinamy?


W Potyczkach z językiem słowa, które jedni wypowiadają niemal odruchowo, inni starają się ich unikać, a jeszcze inni traktują jak językowe tabu - czyli wulgaryzmu w języku.



Odmiana nazwisk


Kowalskiego, Kozioła czy Duboisa. W "Potyczkach z językiem" odmieniamy nazwiska.



O czasownikach przechodnich i nieprzechodnich


Jeśli namalujemy obraz, to możemy powiedzieć, że jest on namalowany, a jeśli obejdziemy górę, na przykład, to jest ona...Jaka?



"Wziąć na tapet" czy "wziąć na tapetę"?


Tym razem w „Potyczkach z językiem” bierzemy na tapet różnicę między tapetą a tapetem właśnie. Wytłumaczymy, skąd się wzięło powiedzenie "wziąć na tapet" i dlaczego forma "wziąć na tapetę" jest… niepoprawna.



Perfumy czy perfum - jak mówimy?


W Potyczkach z językiem zajmiemy się perfumami. To tzw. plurale tantum, czyli rzeczownik, który występuje wyłącznie w liczbie mnogiej, co niektórym użytkownikom języka przysparza nie lada kłopoty.



Około - zawsze z dopełniaczem!


W tych Potyczkach z językiem przyimek około, który w połączeniu z liczebnikiem i rzeczownikiem zawsze wymaga dopełniacza, a nie mianownika!



Wakacyjny dylemat: gofr czy gofer?


W "Potyczkach z językiem" tym razem odpowiadamy na pytanie jednej ze słuchaczek dotyczące słodkiego przysmaku: gofr czy gofer?




 
 

ŚRODA 8:40 i 14:40


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok