"Na wagę złota" - reportaż Joanny Sikory i Źmiciera Kościna
Mało kto jest w stanie uwierzyć w tę historię. W podbiałostockiej gminie Zabłudów we wsi Miniewicze nie ma wody. Nie płynie w kranach, mieszkańcy mogą o tym tylko pomarzyć. Co gorsze, latem nie ma jej także w studniach i płynącej obok rzeczce Czarnej.
18 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Z włosem i pod włos" - reportaż Joanny Sikory
Niewiele osób może pochwalić się takim zawodowym stażem. Pani Felicja Brzozowska, przez bliskich i klientów zwana Magdą, strzyże od 70 lat. Przez dziesięciolecia pracowała w zakładzie przy ulicy Sienkiewicza w Białymstoku, potem przeniosła się na ulicę Wesołą. Wraz z nią przeszli też klienci, którzy nie wyobrażają sobie wizyty u innej fryzjerki. Pani Magda od początku ścina tylko panów.
17 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Z serca do serca" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Jesteśmy zmęczeni masówką z plastiku. Chcemy otaczać się przedmiotami autorskimi, wykonanymi ręcznie, z pasji i w zgodzie z własnym talentem. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się targi rzeczy zrobionych przez rękodzielników. Jest to okazja do znalezienia oryginalnego prezentu, spotkania artystów i porozmawiania z nimi twarzą w twarz. Pani Elżbieta przywraca urok sznurom korali naszych babć i prababć, dając nowe życie starym rodzinnym pamiątkom.
16 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Oswoić ADHD" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Są wśród nas. Niektóre łatwo się rozpraszają, inne szybko denerwują, a jeszcze inne na przykład nie mogą usiedzieć w miejscu. To mogą być obrazy ADHD u różnych kobiet, ale też u jednej, bo ADHD ma różne oblicza. W październiku, Miesiącu Świadomości ADHD poznajmy historię Podlasianki, u której po ponad 40 latach życia zdiagnozowano to zaburzenie. Bohaterka reportażu jest lekarką, mamą trójki dzieci, kobietą spełnioną zawodowo, która konsekwentnie walczyła o swoje marzenia. W reportażu zdecydowała się pozostać anonimowa, ze względu na niezrozumienie społeczne i wciąż istniejące stereotypy wokół ADHD.
15 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
14 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Obława" - słuchowisko Macieja Mydlaka
Wyjątkowe słuchowisko autorstwa i w reżyserii Macieja Mydlaka oparte jest na prawdziwych wydarzeniach z lipca 1945 roku. To wciągająca opowieść o Oli i Witku, którzy stają się świadkami dramatycznych chwil związanych z likwidacją podziemia niepodległościowego przez sowiecki Smiersz. Produkcja powstała z okazji 80. rocznicy Obławy Augustowskiej, dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku z Polskim Radiem Białystok i Polskim Radiem Olsztyn.
13 lipca 2025, godz. 17:05
"Na pograniczu wytrzymałości. Część 5. Służby mundurowe" - reportaż Dominiki Dębskiej
Przypominamy serial dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" o kryzysie migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy. W piątym odcinku opowiadamy o czasie próby dla służb mundurowych na wschodniej granicy. Blisko 2 tysiące funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera kilka tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i kilkuset policjantów. Służby od początku kryzysu mierzą się z krytyką części środowisk w Polsce. Co o sytuacji, z którą muszą się mierzyć sądzą sami mundurowi? Serial miał swoją premierę jesienią 2024 roku.
11 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Na pograniczu wytrzymałości. Część 4. Szpital w Hajnówce" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]
Przypominamy serial dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" o kryzysie migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy. W czwartym odcinku opowiadamy o - jak jest często nazywany - "szpitalu przyfrontowym". Od kilku lat pracownicy Szpitala Powiatowego w Hajnówce uczą się jak radzić sobie z kolejnymi falami migrantów, musieli też objąć opieką kilka tysięcy dodatkowych pacjentów - żołnierzy, którzy na Podlasiu mają swoje obozowiska. To na hajnowskim OIOM-ie o życie walczył sierżant Mateusz Sitek.
10 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Na pograniczu wytrzymałości. Część 3. Mieszkańcy" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]
Przypominamy serial dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" o kryzysie migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy. W trzecim odcinku oglądamy go oczami mieszkańców. Strefa wyjątkowa, miesiące izolacji od świata, budowa muru, kolejna strefa buforowa. Od trzech lat mieszkańcy przygranicznych miejscowości muszą żyć w warunkach nieustannego kryzysu. Jak wygląda codzienność przy zaporze? Co widzą z okien swoich domów? Co sądzą o migrantach, aktywistach, obecności służb?
9 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Na pograniczu wytrzymałości. Część 2. Migranci w Fundacji Dialog" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]
Przypominamy serial dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy. Oglądamy go oczami wszystkich zaangażowanych stron. W drugim odcinku odwiedzamy miejsce, do którego trafia wielu cudzoziemców po przekroczeniu zielonej granicy. Fundacja Dialog - w bliskim sąsiedztwie dworca PKP w Białymstoku i ludzie, którzy pomagają niezależnie od motywacji migrantów. Jak wygląda codzienność takiego ośrodka? Co dalej dzieje się z migrantami, którzy tam trafiają? Jak im pomagać, nie będąc naiwnym?
8 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Na pograniczu wytrzymałości. Część 1. Aktywiści" - reportaż Dominiki Dębskiej
Przypominamy serial dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" - od dziś codziennie na naszej antenie. Prezentujemy w nim inne oblicze kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Oglądamy go oczami wszystkich zaangażowanych stron. W pierwszym odcinku towarzyszymy aktywistom w ich codziennej pracy w lesie - pytamy kim są, jakie mają motywacje, kto finansuje ich prace. Serial miał swoją premierę jesienią 2024 roku.
7 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Miary życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia]
To jego pierwsza i ostatnia praca w życiu. Zdzisław Wąsowicz pracuje w Okręgowym Urzędzie Miar w Białymstoku od 54 lat. Z zawodu, jak i z pasji jest metrologiem. Stoi na straży by kilogram był kilogramem, metr metrem, litr litrem, a kilowatogodzina kilowatogodziną. Czym byłby świat bez rzetelnej miary?
4 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Plan na szczęście" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Co przynosi radość w życiu? Artysta, autor herbarzy Tadeusz Gajl musiał na nowo zdefiniować swoje życie. Z letargu po śmierci pierwszej żony podniosła go miłość i kolejne małżeństwo. W dojrzałym wieku na nowo odkrył to, co jest ważne - że nie wolno pracy mieszać z pasją, że mimo wieku warto podejmować nowe wyzwania artystyczne, a przede wszystkim trzeba wierzyć, że to miłość jest siłą napędową szczęścia.
3 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Pies wart miliony" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Jona odpoczywa na zasłużonej emeryturze, a Hera od trzech lat pracuje w Budzisku przy granicy polsko-litewskiej. Są owczarkami belgijskimi zatrudnionymi w Krajowej Administracji Skarbowej na Podlasiu. Znalazły wspólny język ze swoimi przewodnikami. Funkcjonariusze KAS - Bogusław Gliński i Cezary Zawadzki - to nie tylko przewodnicy psów, ale też ich opiekunowie po godzinach pracy i na emeryturze.
2 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Cztery pory Krystyny" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Urodziła się w jednym z najstarszych, drewnianych, zachowanych w dobrym stanie domów w Augustowie i wraca tu każdego roku. Krystyna Żelewska-Mirska pamięta kolory przeszłości swego ogrodu i już jako artystka odwzorowuje je w swoich tkaninach. To w swoim ponad stupięćdziesięcioletnim domu pracuje nad wierszami, materią tkaniny, komponując dzieła sztuki na wzór obrazów z natury. Bardzo chce być w Augustowie przydatna, ale jak większość artystów skazana jest na samotność.
1 lipca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Yaron" - reportaż Joanny Sikory
Na scenie to charyzmatyczny wirtuoz. Pochodzący z Izraela pianista Yaron Gershovsky przez 45 lat był filarem The Manhattan Transfer. Amerykańska grupa to światowej sławy wokalny zespół z pogranicza jazzu i popu. Artysta koncertował z nimi na całym świecie. Yaron chętnie występuje też w Białymstoku, był tu już trzy razy. To nie przypadek, ma tu swoje korzenie.
30 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Bratnia dusza" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Skupiony, życzliwy i oddany Polsce. Adam Chętnik urodził się sto czterdzieści lat temu, w Nowogrodzie nad Narwią. Pozostawił po sobie wiele publikacji, artykułów, ale także życzliwą pamięć wielu ludzi. Najważniejszym dziełem życia stał się wymyślony przez niego i realizowany w pocie czoła Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie obecnie noszący jego imię. Ale dla pana Adama ważniejsze było coś zupełnie innego: by słowo Kurp zabrzmiało dumnie. I nie było utożsamiane z ubogim obuwiem.
29 czerwca 2025, godz. 18:05
27 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Uczniowie bez nadgodzin" - reportaż Joanny Sikory
Do zawirowań w systemie oświaty chyba wszyscy są przyzwyczajeni. Jednak to było tornado. Od 1 kwietnia 2024 roku w szkołach podstawowych zrezygnowano z obowiązkowych prac domowych. Kończy się pierwszy rok szkolny po wprowadzeniu zmian. Kto jest zadowolony, a kogo martwi brak obowiązku prac domowych?
26 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Początek mojego świata" - reportaż Dominiki Dębskiej
Na co dzień tworzy gliniane ptaki, maluje biebrzańskie pejzaże, jako przewodnik w parku narodowym pomaga turystom oswajać bagienne szlaki. Otworzyła Biebrzańską Pracownię Sztuki, by z innymi dzielić się swoją artystyczną pasją. Dorota Czerepko we wsi Wyszowate znalazła swoje miejsce na ziemi, gdzie natura przenika się ze sztuką.
25 czerwca 2025, godz.17:15 i 22:15
24 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Nic do dodania" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Jaką rolę w postrzeganiu świata odgrywają nasi rodzice? Czego jeszcze uczymy się od siebie nawzajem w dorosłym życiu? Ojciec Janusz, mama Danuta i syn Wojtek są w symbiotycznej przyjaźni, w której uśmiech, wzajemna troska i miłość ulepsza świat.
23 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Pikolak z hotelu Ritz" - audycja dokumentalna Wiesława Szymańskiego
Był jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli w Białymstoku. Mieścił się w samym centrum między pałacem Branickich i pałacykiem gościnnym. Hotel Ritz był elegancki, nowoczesny, prestiżowy i tacy też byli jego goście. W czasie II wojny światowej boyem hotelowym w Ritzu był Edmund Wardawy, który wspomina ostatnie miesiące jego funkcjonowania, przed spaleniem przez Niemców w 1944 roku.
22 czerwca 2025, godz. 18:05
"Sokół" - reportaż Marzeny Bakowskiej
Okręt podwodny „Sokół” to jedyny w Polsce taki obiekt muzealny i jeden z niewielu na świecie. Od niedawna można go zwiedzać w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Większość jednostek po zakończeniu służby w Marynarce Wojennej „idzie na żyletki”. ORP Sokół służył 16 lat. O pracy na tym okręcie, codzienności i wypadkach nadzwyczajnych opowiadają służący na nim żołnierze.
20 czerwca 2025, godz.17:15 i 22:15
"Cud stulecia" - reportaż Lecha Pilarskiego
To opowieść o kaplicy zbudowanej w cudownym miejscu w okolicach Brzeźnicy koło Brańska. Jest tam źródełko, któremu okoliczni mieszkańcy przypisywali uzdrawiające właściwości. Brzeźnica to nie tylko "święte miejsce", również teren, gdzie toczyły się zmagania zbrojne przed stu laty, ale przede wszystkim bardzo ciekawa społeczność. W 1920 roku aż 26 mieszkańców tej wsi zaciągnęło się do wojska, aby bronić ojczyzny. Teraz zjednoczyli się, aby wybudować wotum wdzięczności...
19 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Żubry wychodzą z cienia" - reportaż Marka Gąsiorowskiego
Odys z wojny trojańskiej wracał do domu prawie dziesięć lat. Koszykarze Żubrów Białystok na swoje miejsce w I lidze powracali jeszcze dłużej - piętnaście lat. Zaczynali od niebytu, aby teraz wywalczyć upragniony sportowy awans. Historia tej drużyny to niemal mityczne zmaganie się z przeciwnościami.
18 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"W pułapce" - reportaż Joanny Sikory
Trzydziestogodzinny maraton przed komputerem, bez snu i z przerwami na jedzenie i toaletę. Tak wyglądało uzależnienie bohatera audycji w najgorszych momentach. Gry komputerowe towarzyszą mu od wielu lat. Zaczęło się od koniec podstawówki. Na terapię trafił jako nastolatek, jednak droga do wyjścia z tego nałogu jest kręta i wyboista.
17 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Kontrolowana spontaniczność" - reportaż Olgi Gordiejew
Wybitny reżyser, autor scenariuszy, wierszy i tekstów piosenek, zapisał się złotymi zgłoskami w historii Białostockiego Teatru Lalek. Wojciech Szelachowski przed tygodniem (09.06.) odszedł po długiej chorobie w wieku 69 lat. Przypominamy archiwalną audycję z 2016 roku.
16 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Syberyjskie fatum" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Życie kolejnych pokoleń rodziny Zieleniewskich naznaczone jest trudnym doświadczeniem Syberii. Wywieziony po powstaniu styczniowym senior rodu przekuwa zesłanie w browarniczy sukces w Tomsku. Jego syn - malarz idealista - zakochuje się w Syberii bez wzajemności. Deportowany przez Sowietów wnuk w tułaczce utracił kontakt z najbliższymi i całe życie w Nowej Zelandii tęsknił za matką...
15 czerwca 2025, godz. 18:05
"Wytkane życie" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Jest artystką twardo stąpającą po ziemi. Projektuje tkaniny, dywany, prowadzi autorską pracownię tkacką SPLOTARIUM - a w niej przy uczy nie tylko tkania, ale też cierpliwości, uważności na detal i... chwilę, która trwa. Beata Palikot-Borowska, od lat związana jest z białostockim przemysłem włókienniczym, w swojej pracowni wraz z innymi dziewczynami tworzą przy stole małą wspólnotę na wzór dawnego darcia pierza...
13 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
12 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"W stadzie" - reportaż Joanny Sikory
Te puchate zwierzaki potrafią ukoić zszargane nerwy. Alpaki mają spokojną, łagodną naturę i przyjazne usposobienie. Można się w nich nawet zakochać od pierwszego wejrzenia, tak jak to stało się w przypadku pana Piotra Idźkowskiego i jego żony Moniki. Na ich podwórku we wsi Filipy pasie się 30 alpak.
11 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Dzikie i wspólne" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Dzikie Kolonia wciąż jest dzikie. Starają się o to mieszkańcy, choć w ostatnich latach bardzo ich przybywa. Niektórzy żyją we wsi od dziada pradziada, a inni kupili tu ziemię skuszeni malowniczym terenem i sąsiedztwem Białegostoku i Choroszczy. Mieszkańcy wsi chętnie angażują się w społeczne akcje...
10 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Wszystkie arie świata" - reportaż Dominiki Dębskiej
Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, młody wiek, szczupła sylwetka - można spełniać wszystkie zalecenia z vademecum profilaktyki przeciwnowotworowej i mimo to zachorować.Tak było w przypadku przyjaciółek - Moniki i Agaty. W krótkim czasie obie usłyszały podobną diagnozę - rak piersi...
9 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15
8 czerwca 2025, godz. 18:05
"Walka o życie" - reportaż Agaty Rokickiej
Już ponad 3 lata minęły od pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. To - jak się wydaje - na tyle długo, by zamarło życie. Ukraińcy robią wszystko, by tak się nie działo. Walkę o normalne życie toczy też Anna Kudzia. Na zlecenie Instytutu Polonika prowadzi prace konserwatorskie we Lwowie.
6 czerwca 2025, godz. 17:15 i 22:15