Radio Białystok | Wiadomości | Historia, która nie daje spokoju. Premiera słuchowiska o Obławie Augustowskiej [zdjęcia]
Polskie Radio Białystok - wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Radiem Olsztyn - zrealizowało słuchowisko "Obława".
Przy mikrofonach zasiedli aktorzy olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Autorem scenariusza i reżyserem jest Maciej Mydlak. Słuchowisko zrealizował Paweł Antosiewicz z Polskiego Radia Białystok.
Słuchowisko opowiada o dramatycznych wydarzeniach sprzed 80 lat, czyli o Obławie Augustowskiej. Cała historia rozgrywa się w trzech planach. Pierwszy to lipiec 1945 roku, gdy poznajemy nastoletnią dziewczynę - główną bohaterkę. W kolejnej części jest już ona starszą panią, która udziela wywiadu dziennikarce. Później spotykamy się z dwoma chłopakami we współczesnych czasach, którzy próbują rozwikłać zagadkę sprzed 80 lat.
Najpierw była chwila ciszy, potem rozległy się brawa. Słuchowisko "Obława", które miało w niedzielę (13.07) premierę w Polskim Radiu Białystok, publiczność zgromadzona w Studiu Rembrandt odebrała bardzo emocjonalnie.
Oto wrażenia słuchających:
Może nie wyglądam, ale w latach 70. spędzałem każde wakacje w Augustowie i był to tak samo temat powszechny jak ten o Katyniu. Jest to więc dla mnie też osobista historia.
Słuchowisko jest pięknie zrobione - tak jakbym uczestniczył w tym zdarzeniu. Ten odgłos krzaków i głosy osób, które brzmią, jakby to same przeżyły.
Na widowni była m.in. babcia z wnuczką. - Wnuczka przyjechała z Warszawy, niech się uczy historii - podkreśliła kobieta. Dziewczynka przyznała, że nie wiedziała nic o Obławie.
Historii nie znałam. Może dlatego, że dopiero w przyszłym roku będę miała II wojnę światową, ale dowiedziałam się o tym, kiedy babcia mi powiedziała, że na coś takiego idziemy. Na początku nie chciałam, bo wydawało mi się, że to będzie nudne, ale tak naprawdę bardzo mi się podobało i słuchowisko było bardzo ciekawe. Dużo się dowiedziałam. To straszna historia, ale trzeba o niej pamiętać - mówiła dziewczynka po wysłuchaniu audycji.
- Bardzo cieszę się, że Instytut Pamięci Narodowej razem z Polskim Radiem Białystok i z Polskim Radiem Olsztyn, mógł zaangażować się w niezwykłą formę, w formę słuchowiska radiowego, które w dobie podcastów, w dobie rolek trafia nie tylko do odbiorców dojrzałych, ale też do młodych ludzi - zaznaczył dyrektor białostockiego oddziału IPN doktor Marek Jedynak. - W ten sposób, realizując misję Polskiego Radia, możemy sięgać do odbiorców, którzy niekoniecznie mają świadomość tego, że Obława Augustowska miała miejsce - stwierdził.
- Współpraca Polskiego Radia Białystok z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku trwa od ponad 20 lat. Były to zwykle eksperckie rozmowy i wywiady czy to w programie "Tajemnice naszych czasów", czy poświęcone rocznicom - podkreślił redaktor naczelny Polskiego Radia Białystok Marcin Tomkiel. W tej chwili zacieśniamy współpracę o tak ambitną formę jak słuchowisko - dodał.
Mamy z panem dyrektorem IPN jeszcze wiele pomysłów, bo rocznic, wydarzeń, które miały miejsce w naszym regionie jest bardzo dużo, a chcemy docierać do młodszego pokolenia w taki właśnie atrakcyjny sposób i popularyzować regionalną historię - zaznaczył redaktor naczelny Polskiego Radia Białystok.
Obława augustowska to operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD i Armię Czerwoną w lipcu 1945 roku na terenie Suwalszczyzny. Jej celem było zlikwidowanie polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności oddziałów Armii Krajowej.
Scenariusz i reżyseria: Maciej Mydlak
Obsada aktorska: Magdalena Bujewicz-Mydlak, Adam Hajduczenia, Damian Kądziela, Katarzyna Kropidłowska, Emilia Lewandowska, Anna Lipnicka-Karpińska, Maciej Mydlak, Paweł Parczewski
Konsultacja historyczna: Jarosław Wasilewski
Realizacja dźwięku: Paweł Antosiewicz, Radosław Hrynek
Koordynacja projektu: Wioleta Wróbel